اولویت های سرمایه گذاری

فرصت های سرمایه گذاری در منطقه های آزاد تجاری و طرح توجیهی-سال 1401

طرح توجیهی بسته فرصت های سرمایه گذاری در منطقه های مختلف آزاد تجاری شامل منطقه ازاد انزلی، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد ماکو می باشد.

مناطق آزاد محدوده‌های جغرافیایی هستند که با هدف حمایت از صنعت داخلی و تسهیل واردات، صادرات و ترانزیت کالا غالباً در نزدیکی مرزها و مبادی گمرکی ایجاد شده و قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی دارند. این محدوده‌ها از شمول بسیاری از قوانین سرزمین اصلی خارج هستند و به دلیل تسهیلات، امکانات، معافیت‌ها و امتیازهای در نظر گرفته شده برای آن‌ها، می‌توانند بستر مناسبی را برای تولیدکنندگان کالاهای صادراتی، بازرگانان و فعالان صنعت ترانزیت ایجاد کنند.

تمرکز اصلی در توسعه این مناطق، بر تشویق صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی، جذب سرمایه و فناوری‌های خارجی، تقویت کانال‌های ترانزیتی و تقویت جایگاه کشور در عرصه تجارت بین‌الملل است.

مزایای سرمایه‌گذاری و فعالیت در مناطق آزاد تجاری و صنعتی ایران

مدیریت هر منطقه آزاد بر عهده یک سازمان واحد، تحت عنوان سازمان منطقه آزاد است و همین موضوع باعث می‌شود شرایط و روند سرمایه‌گذاری و تأسیس کسب و کار، در مناطق آزاد ایران بسیار سریع‌تر و ساده‌تر از سرزمین اصلی باشد. به عنوان برخی از مزایای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان ثبت و مالکیت صد درصدی شرکت توسط افراد یا شرکت‌هایی با تابعیت غیر ایرانی
  • آزادی کامل در ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی
  • دسترسی لجستیکی ویژه به کانال‌های ترانزیتی آسیا و اروپا
  • معافیت گمرکی و تشریفات ساده‌تر در واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید
  • معافیت گمرکی و تشریفات ساده‌تر در صادرات و بازصادرات کالا
  • معافیت از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی‌ها به مدت 20 سال از زمان تأسیس
  • سادگی در صدور روادید برای اتباع خارجی مشغول به کار در این مناطق
  • تبعیت از قوانین کار مخصوص مناطق آزاد تجاری و صنعتی
  • بهره‌مندی از خدمات بانکی و پولی انعطاف‌پذیر و مبادلات ارزی آسان از طریق بانک‌های ایرانی و شعب آنها در منطقه و کشورهای خارجی

کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند، ماکو و شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، در حال حاضر هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی ایران را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر کلیات و اهداف کلان یاد شده، هر یک از این مناطق، با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی، اقلیمی و اجتماعی، اهداف و مأموریت‌های مخصوص به خود را دنبال می‌کنند که در صفحه اختصاصی هر منطقه قابل مشاهده است.

همانطور که در ابتدا بیان شد، برای مناطق آزادتجاری با چنین پتانسیلی،  در بهار 1402 فرصت های ارزشمند شناسایی، احصاء و تحت یک مجموعه فرصت ها عرضه شدکه لینک آن در زیر آمده است.

این بسته ها شامل 742 بسته سرمایه گذاری در مناطق آزاد ایران و دارای ظرفیت بالغ بر 452 هزار میلیارد تومان می باشد

دیدگاهتان را بنویسید